Roubování do V

Od Lenka / 21. 12. 2017

Pro tento způsob roubování budete potřebovat stejnou sílu podnože jako roubu. Nejdříve tedy musíte najít vhodnou podnož, která bude vyhovovat roubu.


Podnož zkrátíme nůžkami tak, aby síla roubu odpovídala síle podnože co nejvíce. Následně odstraníme boční větvičky a necháme pouze jedno či dvě malá tažná očka, po odstřižení bočních větví musíme tato místa zavoskovat, protože čerstvě naroubované rostliny udržujeme ve vysoké vlhkosti, aby se nám do rostliny nedostala plíseň.

Připravená podnož na roubování vypadá takto, cca v půlce vidíte už roub, který svou tloušťkou odpovídá podnoži:


Nyní za pomocí roubovacího nože rozřízneme podnož v půlce. Délku řezu volím podle síly roubu. U silnějších roubů volím delší řez, aby při zasunutí roubu podnož nepraskla (což se u dřevnatých podnoží stává, můžete si místo pod řezem zafixovat gumičkou, aby nedošlo k prasknutí).

Standardně stačí řez dlouhý cca 1 – 1,5 cm.Nyní musíme roub roub seříznout do písmene V tak, aby nám sedl na podnož (pokud máte roub koupený a přijde Vám zavoskovaný, nejprve odstřihněte zavoskovanou část, přes vosk by se Vám roub nechytil).Pokud máte naříznutou podnož a seříznutý roub, zasuňte roub do podnože. Můžete si předtím stáhnout gumičkou místo pod řezem, aby nedošlo k prasknutí podnože příliš hluboko.


Pokud podnož a roub na sebe dobře sedí, omotáme místo roubování roubovací páskou (parafilmem), aby se k místu roubování nedostala vlhkost a voda a nezačala nám plesnivět podnož nebo roub. Parafilm má pro roubování výborné vlastnosti, jedná se o voskovou pásku, která nepropustí k roubu vlhkost a vodu, ale zároveň rostlina pod ní dýchá, takže nedochází k uhnití. Při roubování se s ní lehce pracuje, tím že se jedná o částečně voskovou pásku pod teplem rukou lehce „změkne“ a pěkně obepne místo roubování. Jakmile místo roubování sroste a rostlina začne sílit, parafilm popraská, ale není třeba jej odstraňovat a nemůže tak při jeho sundávání dojít k poškození místa roubování (např. nežádoucí sloupnutí kůry), na rozdíl od klasické roubovací pásky která je plastová a musí se tedy odstranit, aby naroubovanou část „neuškrtila“.
Poslední fází je omotání místa roubování roubovací gumičkou. Nebojte se gumičku utáhnout, pomůže správnému přiléhání řezných ploch na sebe a dojde k lepšímu srůstu podnože a roubu. Stejně jako parafilm po určitém čase gumička „steří“ a popraská sama. Můžete ji tedy odstranit, ale nemusíte, nemusíte se však bát, že by roubovanou část uškrtila a rostlina Vám kvůli ní uhynula.Pokud roub kupujete, přijde Vám ošetřený většinou tak, že stačí odstřihnout spodní zavoskovanou část, naroubovat a čekat. Pokud byste si stříhali roub z vlastní rostliny, doporučuji rouby o délce 10 – 15 cm, ostříhejte z roubu velké listy a silnější boční větvičky, ty slabší (zelené - jako na fotografii) mohou na roubu zůstat stejně jako několik drobných lístků na vrcholu roubu. Všechna zastřižená místa je třeba ošetřit štěpařským voskem, aby nedocházelo k vysychání roubu a zároveň se do roubu nedala plíseň.

Takto naroubovanou rostlinu umístíme do skleníčku, průhledné plastové krabice s víkem nebo přikryjeme PET lahví, pravidelně rosíme a větráme, aby byla rostlina ve vlhku, ale zároveň aby se měnil vzduch a nedocházelo k plesnivění. Umístíme na místo, kde bude mít rostlina dostatek světla.

Naroubované rostliny


Jak poznáte, že se Vaší roubované rostlině dobře daří?

Pokud má naroubovaná rostliny drobné lístky, poznáte snadno, zda se jí daří dobře. Pokud jsou lístky pevné a zelené, je v dobré kondici, pokud vadnou, je něco špatně. Může jít o nedostatek vlhkosti, ale také že místo roubování nesrůstá nebo odchází podnož. Je třeba každý den rostliny zkontrolovat a pokud se Vám něco nezdá, pokuste se najít příčinu. Pokud rostlina nemá lístky, měly by v místě oček během maximálně dvou týdnů vyrazit nové. Moje zkušenost je taková, že pokud maximálně do měsíce rostlina nezačne růst, nemá smysl dále čekat, že se vzpamatuje. Měla jsem jednu rostlinu naroubovanou rok, neodešla podnož, roub neuhnil, vyrazila cca 3mm nová očka a od té doby se nic nedělo. Nakonec jsem ji po roce vyhodila.

Mladé rostliny cca dva měsíce po naroubovaní